Конспект заняття у старшій групі на тему "Пошта". план-конспект заняття з розвитку мови (старша група) на тему

Мета: Закріпити знання на тему "Пошта"
Завдання:
Освітні:
. Узагальнити знання про поштове приладдя, про роботу листоноші.
. Актуалізувати словник на тему.
. Закріплювати вміння узгоджувати іменники з числівниками.
. Розвивати фонематичне сприйняття, навички звукового аналізу та синтезу.
. Розвивати навички зв'язного мовлення: Удосконалювати вміння складати розповіді про предмети на задану тему, складати творчі оповідання.
Розвиваючі:
. Розвивати вміння доводити свої судження.
. Формувати самоконтроль та самооцінку
. Розвивати психічні процеси: зорове та слухове сприйняття, увага, логічне мислення.
. Зміцнювати м'язи очей та удосконалювати їх координацію.
Виховні завдання:
. Виховувати повагу до праці дорослих (листоноша).
. Вдосконалити комунікативну готовність до навчання.
. Розвивати вміння уважно слухати вихователя та товаришів.
. Розвивати вміння підкоряти свої дії інструкції.

Попередня робота: екскурсія на пошту, читання С. Я Маршак «Пошта»
Матеріал: інтерактивна дошка, проектор, бандероль з дитячим журналом та книгою.

Хід заняття:
1. Організаційний момент.
- Хлопці, сьогодні вранці нам принесли посилку. А щоб дізнатися, хто її приніс, треба відгадати загадку:
Він приніс нам телеграму:
Приїжджаю. Чекайте. Мати.
Дідові пенсію приніс,
Хоч зовсім не Дід Мороз.
На ногах з світанку він. Хто ж це? (листоноша)
Правильно. Молодці! Це листоноша.
2. Основна частина заняття.
2.1. - Зараз я пропоную вам послухати розповідь про те, як з'явилася пошта.
«Пошта займається пересиланням поштових відправлень-листів, газет, журналів, грошових переказів, бандеролей, посилок. Все пересилання відбувається за допомогою транспорту. Необхідність розмовляти один з одним з'явилася у людей у ​​давнину. Але як поговориш, якщо потрібна тобі людина далеко? Після того, як люди навчилися читати та писати, ця проблема зникла. З'явився поштовий зв'язок. Спочатку пошту перевозили на конях, потім почали перевозити по залізниці. Листи відправляли навіть із голубами, прив'язавши листа до лапки птаха. Пізніше кількість пошти збільшилась, і її почали перевозити літаком. В наш час, коли кожен будинок має комп'ютер, листи та послання можна переслати за допомогою електронної пошти.
2.2. - А зараз дайте відповідь, як можна доставити листа?
-Щоб відправити лист залізницею, потрібен ...? (Поштовий вагон)
-Щоб надіслати листа авіапоштою, потрібен ...? (літак)
-Щоб відправить листа голубиною поштою, потрібен ...? (голуб)
-Щоб надіслати лист електронною поштою, Потрібен ...? (комп'ютер)
-Щоб відправити листа на Північ, потрібні ...? (вертоліт, собача упряжка)
- Хлопці, подумайте, і скажіть, якої пошти зараз немає? (голубиною)

2.3. Гімнастика для очей
- А зараз подивимося вдалину, Дивитися прямо перед собою, поставити палець
На цей час не шкода, на відстані 25-30 см від очей, перевести погляд
Що поблизу і що вдалині на кінчик пальця і ​​дивитися на нього, потім
Очі повинні розглянути. опустити руку.
- Щоб ми не позіхали підняти очі вгору, вправо, вниз, вліво
Очі по колу побігли. та вгору; і назад: вліво, вниз, вправо та
Зупинка, і знову вгору.
В інший бік тікати.

2.4. Відгадування загадок.
- Я загадаю загадки про предмети, пов'язані з роботою листоноші.
Загадки для пред'явлення.
Я синього кольору,
Вишу на стіні.
І багато привітів
Зберігається у мені.
На стіні на видному місці
Збирає вести разом,
А потім його мешканці
Полетять на всі кінці.
Він висить на видному місці,
Цілий рік ковтає вісті. (Поштова скринька)

Заклеїли клеєм міцно
І до мене надіслали терміново.
Я його не пошкодую:
Отримаю, і вмить розклею. (Конверт)

Аркуш паперу вранці
На квартиру носять нам.
На одному такому аркуші
Багато різних новин. (Газета)

Один раз на місяць вранці
Його покладуть у ящик до нас.
Товстий, яскравий – я так радий,
Дивлюся картинки все поспіль. (Журнал)

Отримайте терміново звістку:
"Прилітаю рівно шість".
Поруч підпис – «мама».
Це – тілі… (грама).

2.5. Удосконалення навички зв'язного мовлення.
- Молодці! Уявіть себе дитячим журналом та розкажіть про себе? (Оповідання дітей)
- Придумайте розповідь про листоношу, використовуючи опорні картинки. Можете використовувати всі картинки, а можете лише кілька.

2.6. Фізкультхвилинка.
Що приніс нам листоноша
З товстою сумкою ходить він (діти марширують на місці)
Переклад, журнал, газету
У бандеролі дві касети (повороти тулуба праворуч, ліворуч)
І лист для тітки Валі
Щоб її на приїзд чекали (стрибки на двох ногах).

2.7. Робота із ребусами.
- Хлопці, листоноша приготував для вас сюрприз, а який, ми дізнаємося тоді, коли розгадаємо ребус. Вам треба визначити перший звук у назві картинки та скласти із цих звуків слово.
Діти виконують завдання і з'являється журнал (книга).
- Молодці, із завданням ви впоралися! (вихователь дістає дитячий журнал та книгу).

2.8. Закріплення вміння узгоджувати іменник з числівником.
Але подивіться. Тут є ще якийсь дивний аркуш паперу. Що намальовано на ньому? (Конверти). Подивіться, чи вистачить кожному конверту? Як ви це дізналися. (Порахували).

2.9. Ми також маємо конверти, які ви купили вчора на пошті. Чи можемо ми надіслати листа? (Ні). А що для цього потрібно? (написати адресу)
А ось на моєму конверті вже написано адресу. Чи я можу його відправити? (Ні, на ньому немає марки).
Після заняття я вам пропоную написати листа і відправити його на вашу адресу.
Лист сам нікуди не піде,
Але в ящик його опусти -
Воно побіжить, полетить, попливе
Тисяча верст шляху.

3. Підсумок заняття.
- Зараз візьміть смайлик і розкажіть, чому ви такий вибрали.
Діти обирають смайлик з відповідною до їхнього настрою емоцією та обґрунтовують свій вибір.

Ціль:Знайомство з професією листоноші.
Програмні завдання:
продовжувати знайомити з професією листоноші,
розширювати уявлення про необхідність та користь його праці,
знайомити з людьми, які працюють на пошті, з атрибутами їхньої професії. розвивати зорову та слухову увагу при розповіді вихователя про пошту. Виховувати повагу до праці листоноші.
Попередня робота:
1. читання оповідання В.Г.Сутєєва "Ялинка" та вірші С.Я Маршака "Пошта";
2. виготовлення Новорічних листівокдля дітей дитячого садка д. Чура та п. Дзякіно;
3. дидактична гра «Професії».
Словникова робота:листоноша, марка, інтернет, телеграф, телеграма, авіапошта. Вихователь:Хлопці, відгадайте як загадку:
Він приніс нам телеграму:
«Приїжджаю, чекайте, мамо».
Дідові пенсію приніс,
Хоч зовсім не Дід Мороз.
На ногах з світанку він,
Хто ж це?
Діти. Листоноша.
Вихователь:Правильно, молодці. А ви хотіли б сходити в гості до листоноші?
Діти: Так.
Вихователь: Значить, вирішено, ми з вами йдемо на пошту і відправимо наші вітальні листівки Будуємося парами. Як ідемо дорогою?
Діти. По узбіччі один за одним і не розтягуємось.
Вихователь: Правильно.
Вихователь:Ось ми з вами прийшли. Хлопці, як ви вважаєте, що це таке?
Він синього кольору,
На стіні на видному місці
Збирає вести разом,
А потім його мешканці
Полетять на всі кінці.
Діти: Поштова скринька.
Вихователь:Молодці! Правильно. А зараз я опущу в ящик наші листівки.
До поштової скриньки листи як птахи,
Злітаються, щоб вирушити в дорогу.
Комусь до Москви, а комусь за кордон,
Лише адресу, друже, не забудь.
А наші листівки вирушать до дитячих садків села Чура та селища Дзякіно. Давайте зайдемо на пошту та познайомимося з поштовими працівниками.
Діти: Привіт!
Вихователь:Вітаю! Ось це наше Кожильське поштове відділення зв'язку. Тут працюють чудові люди: начальник цього відділення зв'язку-Катерина Миколаївна та листоноша - Римма Володимирівна. Хлопці, як ви вважаєте, навіщо потрібна пошта?
Діти. Щоб листи писати. А моя бабуся тут отримує пенсію. А мені мати виписала журнал «Непосида».
Вихователь:Правильно. Пошта потрібна людям для того, щоб можна було зв'язатися з іншими людьми, привітати листівкою чи телеграмою рідних та знайомих зі святом, розповісти у листі про себе, про сім'ю, про цікаві події. Ще можна надіслати посилку, виписати цікаві журнали, газети. А перед святом Новий ріку листоноші багато роботи. Вони є помічниками Діда Мороза і їм потрібно встигнути рознести святкову пошту.
Під свята більше
На пошті роботи...
Поспішають поїзди,
І летять літаки.
Пливуть кораблі,
І машини біжать-
Поштові вантажі
Світом везуть.
Під свята більше
На пошті уваги...
Поспішають вітання,
Поспішають побажання.
І без запізнення
Надійно та точно
Повинна їх доставити
На адресу пошта.
Вихователь:Діти, подивіться, яка тут різноманітність святкових листівок. Нині нам Катерина Миколаївна покаже конверт та листівку.
Скажіть мені, будь ласка, можна ось так надіслати листівку?
Діти: Ні. Потрібно написати кому.
Вихователь: Правильно Треба написати адресу: місто чи село, вулицю, номер будинку, ім'я людини, якій пишеш.
У моєї бабусі вродили яблука, і вона хотіла б їх відправити мені на Новий рік. У лист яблука не полізуть, як бути?
Діти: Потрібно відправити у посилці.
Вихователь: Правильно. Як я одразу не здогадалася! Хлопці, а на чому перевозять пошту?
Діти: На машині, поїздом, літаком.
Вихователь: Молодці! Як одним словом назвати машину, поїзд, літак?
Діти Це транспорт.
Хлопці, а навіщо тут комп'ютери?
Діти: Грати.
Вихователь:Можливо, хтось і грає. А ще можна писати по інтернету - це новий сучасний зв'язок.
Хлопці, давайте пройдемо до іншої зали. Тут Римма Володимирівна підписує газети, журнали – кому зарахувати – і складає у свою велику сумку. Подивіться, яка вона важка. А якого кольору сумка?
Діти: Синього.
Вихователь: Правильно. І поштова машина, і форма листоноші теж синя. Нелегка, але дуже потрібна роботалистоноші. І в мороз, і в спеку, і в дощ треба роздати всі газети, журнали та листи.
Честь і слава листоноші,
Втомленим, запиленим
Честь і слава листоноші
З товстою сумкою на ремені!
С.Я.Маршак.
Вихователь:Давайте попрощаємося з прекрасними працівниками пошти та скажемо їм «дякую» за їхню працю.
Діти: Дякую! До побачення!
Список використаної литературы:
1.Сутеєв В.Г. "Ялинка".
2. Маршак С.Я. "Пошта"

Організація: ДБОУ Школа №1368 структурний підрозділ №2 (дитячий садок №2589)

Населений пункт: м. Москва

Програмний зміст:
Розширити уявлення дітей про професію листоноші.
Продовжувати формувати вміння дітей узгоджувати свої дії з діями партнерів, дотримуватись у грі рольових взаємодій та взаємовідносин.
Розвивати ігровий діалог, ігрову взаємодію. Активізувати та розширювати словниковий запас.

Словникова робота: посилка, бандероль, телеграма, поштова марка.

Попередня робота:
- Читання твору С. Маршака "Пошта", "Пошта військова", відгадування загадок;
- бесіда про роботу листоноші, оператора поштового зв'язку, завідувача поштового відділення;
- Виготовлення запрошень для батьків на Свято осені для відправлення поштою.

Предметно-ігрове середовище. Обладнання: бланки телеграм, журнал реєстрації поштових відправлень, повідомлення про посилку, конверти, листівки, газети, журнали, штампики.
Сумка для листоноші, кашкет поштарки, Поштова скринька.

Хід гри:

«Хлопці, сьогодні ми з вами гратимемо в цікаву гру. Але спочатку послухайте вірш:

Крокує з сумкою шкіряною та стосою газет

І листи та листівки, чого тут тільки немає!

І в дощ, і в морози за будь-якої погоди

Поспішають листоноші доставити народу:

Кому-повідомлення та телепрограми,

Кому-переклади, кому телеграми.

Ви здогадалися, в яку гру ми гратимемо? (Пошта).
- А хто з вас був на пошті?
- Давайте пригадаємо, що ми там бачили. (поштова скринька, вітрини з конвертами, марками, листівками тощо)
- А хто мені скаже, навіщо люди приходять на пошту? (Надіслати листа, телеграму, посилку, бандероль, оформити підписку на газети, журнали)

Хлопці, а давайте подумаємо, коли ми приходимо на пошту, щоб надіслати листа, те, що ми повинні спочатку зробити. (Купити поштовий конверт і наклеїти на нього поштову марку, написати на конверті адресу того, кому ми хочемо відправити лист).
- Правильно! Адже навіть якщо ми живемо в одному місті, то все одно у всіх різні вулиці та будинки. Щоб лист не загубився, треба вказувати правильна адреса. А що далі робити з листом? (Опустити в поштову скриньку).

А якщо нам треба відправити посилку або бандероль, то треба спочатку заповнити повідомлення, в якому також, як і на конверті, необхідно вказати адресу того, кому ми відправляємо посилку і свою домашню адресу. Потім треба звернутися до працівника пошти, який зважить посилку, і покладе її в коробку або оберне папером. І обов'язково поставить на неї друк поштового відділення.

Робота поштою цікава і дуже відповідальна. Адже треба уважно простежити, щоб усі листи, посилки, газети дійшли за потрібною адресою.

Листоноша приходить на роботу рано вранці, розбирає листи та листівки, складає їх у сумки та розносить за адресами. Бувають не прості листи, а рекомендовані, які дуже важливі. Такі листи обов'язково записуються за номерами до спеціального журналу реєстрації поштових відправлень.

Відправленням та видачею посилок займаються оператори поштового зв'язку. У них же можна і оформити підписку на журнали та газети, і тоді листоноша приноситиме їх прямо додому. Для цього треба заповнити спеціальний бланк, де зазначається адреса. І листи, і посилки обов'язково ставиться друк поштового відділення.

Найголовніша людина на пошті - завідувач поштового відділення. Це дуже відповідальна робота. Адже багато листів, газет, посилок, журналів проходить через поштове відділення щодня.

А тепер давайте розглянемо, що ж є у нас з вами для того, щоб почати гру: сумка листоноші, вона велика і містка; штампи нашого поштового відділення; повідомлень на посилку, конверти, поштові марки, бланки телеграм. Ось і поштова скринька нашого відділення. А це - журнал реєстрації поштових відправлень, до якого листоноша записуватиме найважливіші листи.

Перш ніж розпочати нашу гру, треба розподілити ролі. Хто з вас хоче бути листоношою? А оператором у посилочному відділі? А хто займатиметься продажем конвертів, марок, оформленням передплати журналів? І давайте вирішимо, хто ж буде завідувачем?

Вибір ролей. Діти займають свої місця.

Поштове відділення відчиняється.

Хід гри.
Дитина листоноша розбирає листи, журнали, газети; деякі листи реєструє в журналі, ставить друк на листи, поштові листівки. Після цього вкладає все в поштову сумку та відправляється розносити на адреси. (Хлопцям, які в цей час знаходяться "вдома").

Інший працівник пошти продає конверти, марки. У посилальному відділі оператор оформляє та упаковує посилки, бандеролі, а також видає посилки та бандеролі відвідувачам за повідомленням.

Відвідувачі пошти купують конверти, наклеюють на них марки та вкладають у конверти листи. Потім опускають листи до поштової скриньки; відправляють та отримують посилки. Гра продовжується до останнього відвідувача.

Підбиття підсумків гри:
1. Чи сподобалася гра?
2. Чи сподобалися вам наші листоноші? Чи були ввічливі оператори? Сподобалося вам отримувати листи та посилки? (Так чи ні, чому) .
3. Чи сподобалося дитині бути в ролі листоноші?

Погодьтеся, приємно отримувати листи від друзів, посилки, цікаві журнали. Пошта дуже потрібна та важлива.

Список використаної літератури:
1. Виноградова Н.А., Позднякова Н.В. Сюжетно-рольові ігри для старших дошкільнят. М. АЙРІС ПРЕС, 2008.
2. Губанова Н.Ф. Ігрова діяльністьв дитячому саду. Мозаїка Синтез, М., 2009р.
3. Краснощекова Н.В. Сюжетно-рольові ігри для дітей дошкільного віку Ростов-на-Дону, Фенікс, 2008.

Ігрове заняття у старшій групі для дітей із ТНР з лексичної теми «Пошта».

«Хто стукає у двері до мене?»

Завдання:

Збагачувати та активізувати словник на тему «Пошта».

Закріплювати вміння дітей утворювати назви професій та дієслова за допомогою приставок.

Закріплювати вміння підбирати дієслова до іменників, використовувати в мові присвійні займенники чоловічого і жіночого роду «мій - моя - моя - мої», погоджувати їх з іменниками.

Вправляти відповідно до іменників з іменниками чоловічого, жіночого та середнього роду.

Удосконалювати вміння вживати граматичні категорії: іменники в називному, родовому та знахідному відмінках однини та множини.

Вправляти у грамотному вживанні прийменників НА – З, В – З, У, ПІД.

Удосконалювати складову структуру слів.

Розвивати зорову та слухову пам'ять, увагу, мислення.

Виховувати культуру мови: не вигукувати, не перебивати, не повторювати відповідь товариша.

Матеріал : картини з серії «Пошта», предмети та картинки з їх зображенням в однині: лист, листівка, посилка, поштова скринька, газета, журнал, картки імен-ознаків: назва об'єкта, місце, приналежність для чоловіків, одяг, дії, інструменти, користь.

Словник :

Іменники: пошта, листоноша, лист, конверт, марка, телеграма, посилка, адреса, листівка, газета, журнал, бандероль, друк, індекс, адресат, відправник, доставка,сумка, ящик.

Дієслова: посилати, відправляти, отримувати, упаковувати, штампувати, розбирати,розносити, доставляти, виписувати, вітати, переписуватись, заповнювати.

Прикметники: поштовий, терміновий, цінний, рекомендований, вітальний, важкий, легкий.

Прислівники: швидко, повільно, високо, низько.

Займенники:мій, твій, наші.

Х од заняття:

Організаційний момент – зачитування початку вірша «Пошта» С.Маршака.

Лог. - Хто стукає у двері до мене з товстою сумкою на ремені…?

Д. - Це листоноша.

Лог. - Де працює листоноша? (На пошті) (ознака місця)

Гра «Що потрібно для роботи листоноші?»

Лог. - Що потрібно для роботи листоноші? (Ознаки одяг та інструменти)

Д. - Листоноші потрібні: сумка, пошта, форма і т.д.

Лог. - У що одягнений листоноша?

Діти: - Листоноша носить синій костюм, а на голові - синій кашкет.

Лог. - Кому потрібні сумка, скринька, листи, пошта? (листоноші)

Гра «Чого багато в сумці у листоноші?»

Лог. - Що в сумці у листоноші?

Д. - лист, листівка, журнал, посилка, газета і т.д.

Лог. - Ми чарівники небагато: був один, а стане багато.

- Тут одна листівка, а тут - листівки, багато листівок.

Д. – Тут один лист, а тут – листи, багато листів.

Тут одна газета- газетибагато газет. Тут один журнал – журнали, багато журналів.

Гра «Веселий рахунок»

Лог. – У вас на столах лежать картинки. Назвіть, що зображено.

Д. - Поштове приладдя.

Порахуйте та скажіть, скільки їх.

Д. – У мене на картинці п'ять газет, шість листівок, вісім конвертів, сім листів тощо.

Рефлексія: - Що ви рахували? (Поштове приладдя)

Гра «Жадіна» ( Мій – моя – мої, наші)

мій? ( Мій журнал, ящик, конверт)

Лог. - Про які поштові предмети можна сказатимоя? (Моя газета, моя посилка)

Лог. - Про які поштові предмети можна сказатимоє?(мій лист)

Фізкультурна хвилина «Поштова скринька».

На лаву я встаю Ритмічні кроки на місці

Ледве ящик дістаю. Підняти руки вгору, стати на шкарпетки і потягнутися

Відкриваю ящик З положення рук «поличка» розсунути руки вгору і вниз

Блакитний, блискучий. Чергове розведення рук у сторони

Посипалися з ящика Опустити руки вниз, трусячи кистями

Листи справжні. Присісти

Гра "Хто підбере більше слів?" (Ознака дії)

Лог. - Що робить листоноша?

Д. - Виймає листи та листівки з поштової скриньки.

Розносить та розкладає по ящиках пошту.

Пакує пошту та отруює посилки. І т.д.

Гра «Пограємося зі словом «писати»

(закріплення умінь утворювати дієти дієслова)

Лог. - Людина (що робить?) пише листа.

Що робив? Писав листа.

Що зробив? написав, перписав, виписав, підписав тощо.

Лог. - Схожі слова? Що в них однакове? (частина -писав )

Лог. - А відрізняються ці слова приставками: ви-, під-, на-, пере-.

Гра «Скажи, де, куди, звідки?»

Лог. - Де працює листоноша? (На пошті.)

Куди люди опускають листи? (у поштову скриньку)

Звідки виймають листи? (З ящика).

У чому розносить листи листоноша? (В сумці).

У кого листи? (У листоноші). І т.д.

Рефлексія:

Хто працює поштою?

Що поєднує слово «пошта»?

З яким словом грали? Як виходили нові слова?

Яка гра вам сподобалася і чому?

Поділитися